Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons Cookie beleid

Accepteer cookies

5. Stenen glooiing en binnenzeeDirect diep stromend water, maar een levensgevaarlijke ondergrond. 

In het verleden liep de Blokkendam vanaf de uitlaat van de energiecentrale tot en met Slag Maasmond. De Blokkendam diende als fysieke afscheiding en bescherming van de zuidwestzijde van de Maasvlakte. Achter de Blokkendam lag een binnenzee, het zogenaamde "Breekwater". Met de aanleg van Maasvlakte 2 is het gedeelte van de blokkendam dat de binnenzee omvatte verdwenen en maakt de uitlaat en de oude binnenzee nu deel uit van de nieuwe havens: de prinses Margriethaven. Het resterende deel van de Blokkendam ligt van Slag Maasmond tot het einde van het sportstrand aan de noordwestkant van de Maasvlakte en is dus eigenlijk een stuk verlegd. Het wordt ook wel de "harde" zeewering genoemd. Het zuidelijke stuk is opnieuw aangelegd en dat kun je goed zien. Hier liggen de blokken namelijk gestapeld in plaats van schots en scheef. Bovendien is aan de binnenzijde een nieuwe binnenzee gemaakt van een meter of 50 breeed.De overgang tussen "oude en nieuwe" blokkendam met zicht op de nieuwe binnenzee. 

Eigenlijk kunnen we in de stekkenbeschrijving hier heel kort over zijn: je mag namelijk absoluut niet op de blokken komen. Je kunt er dus niet vissen en de boete is niet mals. Aan één kant een heel logisch verbod, want het is er gewoon link. Anderzijds de Blokkendam zelf is een absolute topstek. Die ligt daar in zee als een soort "groot barriëre rif" en huisvest behoorlijk wat zeebewoners. Tussen de stenen vind je krabben, steurgarnalen en kleine rotsvissen als slijmvissen en zeedonderpadden. Tegen de blokken vinden harders en zeebaarzen hun kostje, terwijl ook makrelen soms wel heel erg dichtbij komen. Iets verder weg ligt een kleibankje en daar omheen vind je alle andere soorten als gul, wijting en tong. Zo'n beetje alle Noordzeevis is er seizoensgebonden te vangen.

Naar verwachting wordt de binnenzee een topstek voor de belly-boat vissers die zeebaars willen belagen. Hoe het gaat worden is even afwachten, voorlopig kun je nog niet bij de binnenzee komen. Het einde van de Blokkendam bij Slag Maasmond Foto van de Blokkendam richting Slag Maasmond 

Historische foto's:Foto van de Blokkendam richting Maasvlakte 2 tijdens de aanleg van het nieuwe stuk dam. Het deel van de inmiddels afgebroken Blokkendam dat nu in de havens ligt. De oude binnenzee, hier vanaf Slag Vuurtoren. Voor belly-boatvissers was dit een mooie stek voor zeebaars en ... tarbot!! Luchtfoto van het RIKZ voor de aanleg van Maasvlakte 2. Op de Blokkendam zelf. 

Een van de mooiere herinneringen van mij blijft een avond in 2004 toen een aantal Eurovissers meemaakte dat een grote school van circa 200 dolfijnen hier voorbij kwam. Als je dat ziet, dan hoef je zelfs niks meer te vangen!!!